niedziela, 11 listopada 2012

Pińczów (18.04.2006)

     Pińczów jest niewielkim miasteczkiem położonym w południowej części województwa świętokrzyskiego nad rzeką Nidą, będącą lewym dopływem Wisły. Historia miasta jest dość długa i sięga XII wieku. Według ludowych opowieści jego nazwa oznaczać miała pięć sów, jakie zobaczył legendarny rycerz przy zakładaniu Pińczowa.
    Na południe od Pińczowa rozciąga się Dolina Nidy, pokryta łąkami, błoniami i starymi korytami rzeki. Natomiast od północy otaczają miasto wzgórza Garbu Pińczowskiego.
     Mój spacer po mieście rozpoczęłam (sentymentalnie) od murów Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja, w którym, po 4 ciężkich latach zakuwania ;), zrobiłam maturę :). Na terenie szkoły znajdują się dwa zabytkowe obiekty. Pierwszym z nich jest baszta ogrodowa,  niewielka późnorenesansowa budowla wzniesiona w końcu XVI w. Kiedyś istniały cztery takie pawilony, ulokowane w narożach ogrodu zamkowego. Drugim obiektem jest klasycystyczny pałac Wielopolskich wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku. Budynek pałacowy był przez ponad sto lat siedzibą progimnazjum, gimnazjum i liceum. Stojące przed nim rzeźby przedstawiają Florę, rzymską boginię wiosny i kwiatów, i Pomonę, boginię owoców.
     Kolejnym miejscem, w które się udałam jest Wzgórze Klasztorne, zwane Górą świętej Anny, z racji tego, że tam właśnie znajduje się późnorenesansowa kaplica patronki kobiet :), wzniesiona w 1600 roku. Ze wzgórza roztacza się przepiękna panorama miasta i Doliny Nidy.
   Wracając do rynku musiałam przejść koło ,,Belwederu” - w przeszłości klasztor Paulinów, obecnie siedziba Muzeum Regionalnego, kina oraz Domu Kultury. Tuż obok wznosi się późnorenesansowy Kościół św. Jana Ewangelisty.
     Na koniec wstąpiłam jeszcze na Mirów do późnorenesansowego klasztoru Franciszkanów.

Baszta ogrodowa, a w tle Wzgórze Klasztorne i kaplica św. Anny

Pałac Wielopolskich
Flora
Pomona
Kaplica św. Anny

Panorama miasta. Na pierwszym planie Belweder i kościół św. Jana Ewangelisty
Widok na Mirów - Kościół Nawiedzenia N.P. Marii, czyli klasztor franciszkański
Belweder
Kościół św. Jana Ewangelisty i pomnik Adolfa Dygasińskiego - wieszcza Ponidzia
Wykonane z wapienia pińczowskiego rzeźby miejscowego artysty



Klasztor Franciszkanów


Fot. Justyna Rakocińska

Materiały źródłowe:
http://www.pinczow.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz