środa, 31 października 2012

Krym - Sewastopol - Chersonez Taurydzki (26.06.2005)

     W niedzielny poranek 26 czerwca opuściliśmy Trudalobówkę i kierując się na południowy zachód dojechaliśmy do Sewastopola. Od tej pory nocowaliśmy na polach namiotowych. :D.
     W Sewastopolu zwiedziliśmy Chersonez Taurydzki - ruiny antycznego miasta greckiego.
     Chersonez został założony przez greckich kolonistów w 528 roku p.n.e. Na przełomie V i IV wieku p.n.e. został stolicą państwa obejmującego znaczną część zachodniego Krymu. Miasto szybko się rozrastało i w III wieku p.n.e. osiągnęło swe maksymalne rozmiary widoczne w przebiegu zachowanych do dziś murów. W II wieku p.n.e Chersonez wszedł w skład państwa pontyjskiego, a następnie został przejęty przez imperium rzymskie.
     Upadek Chersonezu zaczął się w XI wieku w związku ze spustoszeniem Krymu przez wojska mongolskie. W połowie XII wieku miasto opanowali Genueńczycy, którzy od tej pory sprawowali tam rządy. W 1399 roku armia mongolska spaliła Chersonez i wymordowała znaczną część ludności. Na ruinach grodu do około 1450 roku próbowano wznosić niewielkie osady, ale miasto już się nie odrodziło.
     W 1817 roku przypadkowo odkryto pierwsze ruiny Chersonezu. Od tego czasu do dziś cały obszar dawnego miasta jest intensywnie badany przez archeologów. W 1892 roku, na bazie dotychczasowych odkryć, polski archeolog badający Chersonez Karol Kościuszko-Waluszyński ustanowił na terenie wykopalisk muzeum istniejące nieprzerwanie do dziś.
     W latach sześćdziesiątych XIX wieku powstał w centrum Chersonezu prawosławny klasztor, a w pobliżu niego cerkiew pw. św. Włodzimierza. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku i na początku XX wieku wybudowano na terenie Chersonezu niewielkie obiekty militarne – baterię artyleryjską oraz kazamaty.

Bazylika 1935 – zbudowana w VI wieku n.e





Bazylika z mozaiką
Chersonezki dzwon

Teatr grecki zbudowany w pierwszej połowie III wieku p.n.e.
Baptisterium kniazia Włodzimierza Wielkiego
Zbiorniki na wino, wodę lub zboże
Sobór pw. św. Włodzimierza
Zabytkowa przystań

Pomnik Zatopionych Okrętów

Towarzysz Lenin
Trolejbus
Widoczki mijane po drodze
Fot. (Łukasz Górowski, Sebastian Skrzypiec, Michał Rakociński, Wojciech Krawczyński, Waldek Kierepka)

Materiały źródłowe:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz